sosyal medya yönetimi

info@sosyalmedyayonetim.net

TEKLİF AL
İnstagramda Mavi̇ Ti̇k Nasıl Alınır?
Buradasınız: Anasayfa / Blog
İnstagramda Mavi Tik Nasıl Alınır?
İnstagramda Mavi Tik Nasıl Alınır?
17 Nisan 2023, Pazartesi

Mavi Tik Ne Anlama Geliyor?

Instagram hesabınıza mavi tik rozetinin eklenmesi, platformda statü sahibi bir kişi olarak kabul edildiğiniz anlamına gelir. Diğer yandan Instagram’ın kendi sözleriyle ise mavi tik sahibi olan hesaplar, gerçeklik ve kayda değer bir profil imajı verir.

Ayrıca Instagram, doğrulanmış rozet sahibi olan profilleri tanınmış, çok aranan, bir markayı veya varlığı temsil eden biri olarak kabul eder. Dolayısıyla mavi tik işaretini gördüğümüzde, o profilin arkasında bir hayran kişi veya sahte bir hesap yerine gerçek kişinin olduğuna emin olabiliriz.

Ancak diğer yandan mavi tik sahibi olunca Instagram tarafından ödüllendirildiğiniz düşüncesine kapılmamalısınız. Dolayısıyla aklınızdan çıkarmamalısınız ki mavi tik sahibi olmak içeriklerinizi mavi tik sahibi olmayan kişilerin önüne geçirmez.

Mavi Tik Sahibi Olmak Neden Önemlidir?

Instagram doğrulamasının önemli olmasının temel nedeni, platformun bu sayede toplum adına değerli gördüğü hesapları, olmayanlardan ayırt edebilmesidir.

Esasen mavi tik, kullanıcıların arama olasılıkları daha yüksek olan hesapları kolayca bulabilmelerini sağlar. Diğer yandan Instagram, genellikle son zamanlarda viral olmuş ya da insanların son zamanda hakkında konuştukları hesapların mavi tik almasını önemser.

Kaç Takipçi Gerekir?

Instragram’da mavi tik sahibi olabilmek için illaki ünlü olmanız gerekmez. Neredeyse herkes uygun şartları sağladığında mavi tik sahibi olabilir.

Mavi tik sahibi olmak için sahip olmanız gereken özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

• Hesabınız herkese açık olmalı,
• Biyografi kısmına kendinizle ilgili bilgi yazmalısınız,
• Profil fotoğrafına sahip olmalısınız,
• En az bir gönderi paylaşmış olmalısınız.

Tüm bu şartları sağladığınızda Instagram doğrulaması için platforma başvurabilirsiniz.

İşin Püf Noktaları Nedir?

Doğrulanmak için uymanız gereken kesin ve katı kurallar yoktur. Fakat Facebook açısından bakarsak platform doğrulama için başvuran hesapların gerçek, eksiksiz, benzersiz ve dikkate değer olması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca yine edindiğimiz bilgilere göre internette bilinirliğinizin olması gerekiyor. Mavi tikin alınacağı kişi ya da kurumla ilgili haber değeri taşıyacak içeriklerin bulunması gerekiyor.

Örneğin haber sitelerinde o kişi/kurumla alakalı haber bültenleri oluşturabilir, geleneksel medyada ya da abone sayısı yüksek YouTube videolarında o markanın konuşulmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram yetkilileri mavi tik verirken o markanın/kişinin gerçekten buna değip değmeyeceğini araştırıyor. Dolayısıyla mavi tik için başvuru yapmadan önce bir PR ajansı ile anlaşarak itibar yönetimi çalışmaları yaptırabilirsiniz.

Gerekli PR çalışmaları yapıldıktan sonra mavi tiki almak için bireysel başvurulardan ziyade Facebook ile partner olan reklam ajansları ile iş birliği yaparak mavi tike ajans üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Bu da mavi tiki alma ihtimalinizi artırıyor.

Bunlar dışında sanatçıların mavi tik alma ihtimali diğer sektörlere oranla yüksek olabiliyor.

Instagram mavi tik almak için kaç takipçi gerekir? Sorusunun ise net bir cevabı bulunmuyor maalesef. Fakat Instagram, genellikle sosyal medyada ve gerçek hayatta çok aranan insanları ve markalara her zaman öncelik veriyor.

Instagram Doğrulamasına Nasıl Başvurulur?

Mavi tik doğrulaması istemek aslında çok basit. Fakat aşağıdaki listeleyeceğim talimatları uygulamadan önce, doğrulamak istediğiniz hesaba giriş yaptığınızdan emin olmanız gerekiyor. Burası oldukça önemli. Örneğin, şirket hesabınız için mavi tik almak istiyorsanız, başvuruyu yaparken yanlışlıkla kişisel hesabınızın açık olmadığından emin olmalısınız.

Şimdi gelelim mavi tik almadan önce nasıl başvuru yapacağımıza: Instagram’da Ayarlar kısmından Doğrulama Talebi olşturabiliyorsunuz.

Instagram Doğrulaması Ne Kadar Sürer?

Tahmin edersiniz ki doğrulama talebi oluşturur oluşturmaz Instagram sizi mavi tik sahibi yapmaz. Platform talebiniz doğrultusunda hesabınızı gözden geçirecek. Ayrıca profiliniz mavi tik için sizi onaylayıp onaylamamaya karar verecek olan IG’deki bireysel moderatörlere gidecek.

Tüm bu işlemler birkaç hafta sürebilir. Dolayısıyla hemen geri bildirim almazsanız, merak etmeyin bu kötü bir işaret değildir. Instagram yetkilileri kararını verdikten sonra, uygulamadan Instagram tarafından doğrulanıp doğrulanmadığınızı bildiren bir bildirim alacaksınız.

Talebiniz reddedilirse umudunuzu kaybetmeyin! 30 gün sonra yeni bir doğrulama talebi gönderebilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın!